Sejtettük hogy milyen gyorsan tudunk váltani arról, ahogy pár évvel ezelőtt jártunk egyetemre, virtuális osztálytermekre, aztán vissza? Hogyan fogunk tanulni, tanítani, kutatni pár év múlva, amikorra megépül a Károli Gáspár Református Egyetem új kampusza? Milyen új módszerek lesznek az oktatásban? Miért lesz fontos ott lenni személyesen? Az új típusú jelenléthez milyen új típusú terekre lesz szükség? Nem biztos, hogy tudunk válaszolni ezekre a kérdésekre… Az sem biztos, hogy tudjuk, mit nem tudunk…

A hagyományban gyökerező megújulás képessége fontos református alapérték. A jövőbeni körülményekhez való alkalmazkodóképesség építészeti koncepciónknak alapelve. A kötöttebb szerkezeti igényű, technológiaigényesebb funkciójú terek mint a sportcsarnok és az auditóriumok az épület alsó szintjein és belsejében kaptak helyet, mint egy masszív lábazat. Erre került a hallgatók és oktatók kevésbé kötött tereinek tömege.

Működésének alapját a fenntartható anyaghasználatú, racionális szerkesztésű, tiszta tartószerkezeti struktúra és a hozzá illeszkedő, homogén infrastruktúra raszter adja. Ez a rendszer könnyen hozzáférhető, fejleszthető, rugalmasan képes alkalmazkodni az előre nem látható vagy a tervezett funkcionális változásokhoz, ezáltal mindig korszerű. A kevesebb építés és az újrahasznosítás a fenntarthatóság talán legfontosabb formája. Az időtállóság, az adaptálhatóság a hosszú élettartamra tervezés alapfeltétele.

Építészet

Alexa Zsolt, Rabb Donát, Schreck Ákos, Bernard Bea, Bodonyi Zoltán, Lázár Dorka, Marót Panka, Molnár Tímea, Tarr Ivett, Szarvas Richárd Zoltán, látványtervek: Oravecz Péter

Helyszín

Budapest

Dátum

2024